Kurs operatora traków taśmowych – jesień (16-19.10.19)

Jednym z najpopularniejszych urządzeń w Polskich tartakach są traki taśmowe poziome. Od umiejętności operatora tych urządzeń zależy jakość, wydajność oraz bezpieczeństwo produkcji. Drewno.pl i Forest Consulting Center zapraszają na kolejny kurs trakowego.

Od umiejętności i wiedzy trakowego uzależniona jest wydajność, jakość i ekonomia przerobu surowca, która bezpośrednio wpływają na wyniki finansowe tartaków. Tymczasem większość operatorów traków przechodzi wyłącznie krótkie szkolenie stanowiskowe, mające zapewnić podstawową wiedzę na temat obsługi i bezpieczeństwa pracy tym urządzeniem.

W dobie rosnącej konkurencji ze strony dużych tartaków produkujących tarcicę w sposób masowy, ciągle rosnących kosztów surowca oraz wymagań klientów, takie przeszkolenia zdecydowanie nie wystarcza.

Uczestnicy pełnowymiarowego „Kursu operatora traków taśmowych poziomych” będą mogli zdobyć praktyczną wiedzę i pełne kwalifikacje niezbędne do pracy na tym stanowisku. Ostatniego dnia kursu przewidziany jest egzamin praktyczny i teoretyczny. Po pozytywnym jego ukończeniu, uczestnik otrzymuje certyfikat oraz zaświadczenie MEN.

Podczas zajęć kursant będzie mógł pracować zarówno na traku wąskotaśmowym jak i szerokotaśmowym.

Jakie tematy obejmuje program kursu?

  • obsługa techniczna traka,
  • bezpieczeństwo pracy na stanowisku operatora,
  • zasady doboru pił, w zależności od gatunku i stanu przecieranego surowca
    (np. drewno zmarznięte),
  • manipulacja kłody i wydajność materiałowa i jakościowa tarcicy,
  • najczęstsze błędy popełniane przez operatora,
  • indywidualna praktyka z wykorzystaniem traka,
  • egzamin potwierdzający umiejętności operatora traka.

Skąd pomysł na kurs trakowego?

Wg badań portalu Drewno.pl w 2015 r. zakupiono ponad 1000 szt. traków taśmowych poziomych. Są to urządzenia, których obsługa wymaga wysokich kwalifikacji. Tymczasem większość operatorów przechodzi wyłącznie szkolenie stanowiskowe mające zapewnić podstawową wiedzę na temat obsługi i bezpieczeństwa pracy tym urządzeniem. To zdecydowanie nie wystarcza.

Takie ogólne przeszkolenie ma niewiele wspólnego z technologią przerobu drewna okrągłego, a przede wszystkim z wydajnością materiałową przecieranego surowca. Brak odpowiedniej wiedzy przyczynia się do wielu błędów popełnianych przez operatorów, zużycia sprzętu w tym przede wszystkim do marnowania surowca. A to z kolei przekłada się na finanse tartaku.

Termin najbliższej edycji kursu: od 16 do 19 października 2019 r.

Miejsce: Hotel Quartet w Pniewach k. Poznania + okoliczny tartak

Formularz zgłoszeniowy do pobrania: kliknij, aby pobrać formularz

Opis kursu

Zajęcia podczas kursu prowadzone będą przez dwóch fachowców i praktyków. Szkolenie obejmuje cześć teoretyczną oraz zajęcia praktyczne na udostępnionym kursantom profesjonalnym traku taśmowym. Uczestnicy otrzymają na własność interesujące materiały szkoleniowe. Po zrealizowaniu programu, na który składa się 14 godzin zajęć teoretycznych i 16 godzin praktyki, kursant pochodzi do egzaminu. Pozytywne jego ukończenie potwierdza pozyskaną wiedzę i nadaje uprawnienia niezbędne na stanowisku operatora traka taśmowego.


Tytuł szkolenia

„Kurs operatora traków taśmowych”


Czas

od 17 do 19 października 2019 r.  


Cel szkolenia

Celem szkolenia jest nabycie przez uczestniczące w nim osoby umiejętności odpowiedniej technologii pracy podczas przecierania surowca drzewnego, zgodnie z obowiązującymi normami i przepisami BHP. Ponadto kurs ma na celu nauczyć poprawnej i bezpiecznej dla operatora techniki posługiwania się trakiem taśmowym poziomym.


Cena kursu

Koszt kursu wynosi 2.800 zł netto (tj. 3.444 zł brutto) za pełnowymiarowe szkolenie, wraz z zakwaterowaniem i wyżywieniem, zajęciami teoretycznymi i praktycznym oraz egzaminem.

W cenie: profesjonalne przeprowadzenie 3-dniowego kursu przez dwóch instruktorów i wykładowców wraz z indywidualnym podejściem do każdego kursanta, zajęcia teoretyczne, praktyka w terenie na placu z udostępnionym trakiem, materiały szkoleniowe, pełne zakwaterowanie i wyżywienie, egzamin końcowy, wydawane dokumenty, konsultacje z instruktorami.


Dostępne dofinansowania

UWAGA! Aktualnie dostępne są jeszcze narzędzia pozwalające na dofinansowanie do kursu. Wystarczy zgłosić się do swojego Powiatowego Urzędu Pracy. Można skorzystać z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) dot. już zatrudnionych, bądź skorzystać z puli pieniędzy dla osób bezrobotnych: dofinansowanie celowe nawet lub tzw. „bony szkoleniowe”.

Warto także zapytać w swoim PUP o aktualnie wdrażane środki unijne, gdyż urzędy dysponują dotacjami do celów szkoleniowych pochodzącymi z nowego okresu programowania funduszy unijnych 2014-2020.

Procedura ubiegania się o dotacje do kursu nie jest zbytnio skomplikowana i trwa ok. dwóch tygodni. Doradzamy i pomagamy bezpłatnie załatwić wszelkie formalności. Jesteśmy instytucją wpisaną do Rejestru Instytucji Szkoleniowych i na stałe współpracujemy z PUP z całej Polski. Masz pytania w sprawie dotacji? Zadzwoń: tel. 690-800-290 (Jacek Rutkowski).


Zgłoszenia na kurs

Zgłoszenia na kurs uczestnicy dokonują drogą mailową za pomocą przygotowanego formularza zgłoszeniowego (kliknij, aby pobrać formularz).

Termin zgłoszeń mija 11 października 2019 r.
lub do wyczerpania wolnych miejsc (grupa liczyć będzie max 10 osób)

Formularz zgłoszeniowy w wersji edytowanej WORD plik do pobrania


Kontakt z Organizatorem

Jacek Rutkowski – koordynator
tel. 690-800-290, e-mail: biuro@forestcc.pl

Adres korespondencyjny:

Forest Consulting Center Sp. z o.o.
Leśne Centrum Kształcenia Ustawicznego
Dąbrowskiego 75-56, 60-523 Poznań
www.forestcc.pl