NOWOŚĆ! Kurs mechanika firmy leśnej – listopad 2019

Kim we współczesnym przedsiębiorstwie jest mechanik firmy leśnej? Jest specjalistą, który posiada kompleksową wiedzę z zakresu budowy, naprawy i obsługi maszyn leśnych. Jest również fachowcem, która potrafi diagnozować problemy i wykorzystuje praktyczną wiedzę, po to by znaleźć najlepsze wyjście z sytuacji.

Co ciekawe, jest to zawód cieszący się aktualnie dużym zapotrzebowaniem na rynku pracy. Wiąże się to m.in. z wciąż aktualnym usuwaniem skutków kataklizmu, który w sierpniu 2017 roku zniszczył prawie 68 tys. hektarów polskich lasów. Za tak wielką skalą zniszczeń idzie również wysoka eksploatacja maszyn, stale potrzebujących profesjonalnego serwisu.

Warto również wspomnieć, że przedsiębiorcy leśni poszukują do pracy wykwalifikowanych mechaników, oferując tym samym atrakcyjne zarobki. Stanowi to więc interesującą ofertę dla osób poszukujących zatrudnienia.

Jako firma wyspecjalizowana w działalności szkoleniowej proponujemy 3-dniowy kurs, na którym zajęcia  realizowane będą w sposób indywidualny w warsztacie profesjonalnej firmy leśnej, realizującej głównie prace z pozyskania i zrywki drewna, przy użyciu wielooperacyjnych maszyn leśnych typu harwester i forwarder.

Cel kursu:

Celem kursu jest omówienie oraz pokazanie na konkretnym przykładzie najczęstszych problemów, z jakimi spotyka się mechanik obsługujący maszyny leśne w przedsiębiorstwie. Proponujemy intensywny instruktaż w doświadczonej firmie leśnej, która jako pierwsza w Polsce zakupiła harwestery i forwardery, i tym sposobem zetknęła się ze wszystkimi nagminnymi przypadkami wewnętrznego serwisu maszyn.

Część praktyczna zostanie poprzedzona modułem teoretycznym, na którym będą poruszane tematy m.in. budowy układu hydraulicznego, maszyn i ich komponentów. Podczas kursu będziemy bazować na maszynach John Deer (seria D i E) oraz oprogramowaniu Timberjack.

Ramowy program kursu:

CZĘŚĆ TEORETYCZNA (konwersatorium)

 • Zasady BHP podczas pracy warsztatowej.
 • Budowa maszyn i jej komponentów – wprowadzenie.
 • Nauka i czytanie schematów hydraulicznych – analiza instrukcji.
 • Budowa układu hydraulicznego.
 • Okresowe przeglądy maszyn – tzw. interwały serwisowe.
 • Główne zalecenia dot. obsługi maszyny, mające na celu zapobieganie uszkodzeniom i awariom maszyn leśnych do pozyskania i zrywki drewna.

CZĘŚĆ PRAKTYCZNA (warsztat)

 • Sposób organizacji dnia pracy mechanika maszyn leśnych.
 • Omówienie działania jak i budowy części i podzespołów stosowanych w maszynach leśnych typu harwester i forwarder.
 • Umiejętność czytania i posługiwania się katalogiem części wymiennych do maszyn. Współpraca z serwisem i działem magazynowym / zamawianie części.
 • Naprawy i regeneracje przy użyciu specjalistycznych i nietypowych narzędzi warsztatowych.
 • Zmniejszenie kosztów użytkowania i przedłużenie żywotności maszyn poprzez odpowiednie wewnętrzne (samodzielne) serwisowanie sprzętu leśnego.
 • Awarie i szukanie ich przyczyn. Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów.
 • Prace techniczne w układzie elektrycznym i hydraulicznym maszyny. Zasada działania.
 • Wyjazd i pokaz pracy maszyn. Wykonywanie napraw w warunkach terenowych.
 • Egzamin praktyczny – zdobyte umiejętności potwierdzone certyfikatem.

Termin kursu: 22 – 24 listopada 2019 r.

Cena: z wyżywieniem i zakwaterowaniem –  2.000 zł netto + 23% VAT = 2.460 zł brutto / os.

Formularz zgłoszeniowy: kliknij, aby pobrać formularz


Źródło: Fragment filmu “Robotnik leśny” NOT Łomża, 2014

Kurs organizowany będzie od piątku do niedzieli, teren Nadleśnictwa Oborniki Wlkp. ok. 30 km od Poznania. Ostatniego dnia szkolenia przewidziany egzamin praktyczny. Po jego pozytywnym ukończeniu absolwent otrzyma certyfikat. Organizator zapewnia w cenie zakwaterowanie i pełne wyżywienie, materiały szkoleniowe, środki ochrony BHP, ubezpieczenie NNW.

Praca mechanika w zakładzie leśnym jest nieoceniona, ponieważ nie tylko zapewnia duże oszczędności, ale także przedłuża żywotność i sprawność maszyn. Zdajemy sobie z tego sprawę i dlatego organizujemy nasze kursy kładąc nacisk na naukę praktyczną, chcąc przygotować Państwa do przyszłej pracy w zawodzie. Opieramy to na doświadczeniu wykwalifikowanej kadry instruktorów, którzy w jasny i klarowny sposób przekażą Państwu swoją wiedzę.

Kontakt:

Informacji o szkoleniu udziela i zgłoszenia przyjmuje:

Jacek Rutkowski,
e-mail: biuro@forestcc.pl
tel. 690-800-290