slide
Nowa runda dotacji z ZUS: do 90%
Inwestycje na poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładach drzewnych. Szczegóły tel.: 690-077-338
slide
Realizujemy projekt UE: 90% dofinansowania na kursy w FCC
Uczestnikami mogą być osoby zamieszkujące lub pracujące / uczące się na Warmii i Mazurach
slide
Pełnowymiarowy KURS OPERATORA harwestera i forwardera (wraz z UDT)
Najbliższy termin 25.06 - 5.07.2019 r. Rekrutacja trwa. Infolinia tel. 690-800-290
Prev
Next

NASZE AKTUALNE SZKOLENIA

NAZWA SZKOLENIA
(kliknij w link szkolenia, by poznań szczegóły)
NAJBLIŻSZY TERMIN ZAPISY DO WYŚLIJ ZGŁOSZENIE
Kurs operatora harwestera / forwardera + UDT na IIŻ w cenie 10 - 20 września 2019 (11 dni) 27-08-2019
Kurs operatora traków taśmowych poziomych 26 - 28 października 2019 (3 dni) 15-09-2019
Kurs wytrzymałościowego sortowania drewna konstrukcyjnego metodą wizualną 03 - 06 października 2019 (4 dni) 20-09-2019
Kurs brakarski drewna okrągłego dla przedsiębiorców leśnych i tartaczników - III klasa brakarska 05 - 11 października 2019 (7 dni) 22-09-2019

Informacji o szkoleniach udziela i zgłoszenia przyjmuje:
Jacek Rutkowski, e-mail: j.rutkowski@forestcc.pl, tel. 690 800 290

Aktualności

Ruszyły nowe dotacje z ZUS: nawet 90% bezzwrotnej dotacji na inwestycje BHP. Na jakie środki można liczyć, na co otrzymać wsparcie i jak wygląda procedura?

Dodano: 02-07-2019

Ruszyły dotacje z ZUS!

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ogłosił wreszcie konkurs na dofinansowanie działań na poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy. Ostateczny termin składania wniosków upływa 16 sierpnia, można je składać z kolei od 15 lipca br.

Nie trzeba się jednak spieszyć, kolejność składania wniosków nie ma znaczenia, a termin nie będzie z pewnością skrócony. Lepiej złożyć dopracowaną dokumentację, podstawowe błędy wykluczają wniosek już na starcie, a w przypadku konieczności uzupełnienia informacji będzie to można uczynić tylko raz. W przypadku błędów w uzupełnieniu, wniosek będzie również odrzucony. Zainteresowanie jest dość duże, stąd pewnie zaostrzenie podejścia co do możliwości poprawiania złożonej dokumentacji.

Na jakie środki można liczyć?

W ramach konkursu ZUS ma do rozdysponowania kwotę 50 mln zł. Jest to kwota spora, jednak pamiętajmy że dotyczy ona całego kraju. Uwaga: Podane poniżej kwoty podane w brutto:

 • Jeżeli o dofinansowanie stara się firma mikro, to może liczyć na 90% dotację, przy czym jej kwota przeznaczona na inwestycję nie może przekroczyć 139.000,00 zł.
 • W przypadku firmy małej to 80% dofinansowania przy maksymalnej kwocie dofinansowania 210.000,00 zł.
 • Jeżeli chodzi natomiast o firmy średnie odpowiednio 60% dofinansowania i kwota 340.000,00 zł. Dodatkowo można otrzymać jeszcze 1.000,00 zł na działania doradcze.

Na co można otrzymać dofinansowanie?

Firmy z branży drzewnej mogą uzyskać dofinansowanie między innymi na instalacje odpylające. Natomiast przedsiębiorstwa usług leśnych, zakup przyczepek zrywkowych. W przypadku przyczepek zrywkowych kwota dofinansowania jest ograniczona do wartości 30.000,00 zł, co znacznie ogranicza możliwość realnego skorzystania z dotacji. To ważna informacja, gdyż dotychczas nie było takiego ograniczenia i firmy leśne mocno na nie liczyły.

Podobne ograniczenie kwotowe obowiązuje w przypadku wózków jezdniowych, dotychczas obowiązywała kwota 50.000,00 zł – teraz to niestety tylko 30.000,00 zł. Nie ma natomiast dodatkowego ograniczenia co do instalacji odpylających.

Jak wyłaniane są wnioski do dofinansowania?

Wnioski złożone do 16 sierpnia podlegają ocenie. Każdemu z nich przyznawana jest odpowiednia ilość punktów, a następnie tworzona lista rankingowa. Następnie wybierane są wnioski od “góry” listy, aż do momentu wyczerpania kwoty 50 mln. Do najważniejszych kryteriów oceny wniosków należą:

1. Wielkość przedsiębiorstwa

 • Mikroprzedsiębiorstwo otrzymuje 5 punktów (maksymalna wartość w tym kryterium)
 • Małe przedsiębiorstwo – 4 punkty

2. Kategoria ryzyka działalności

 • od 1 do 3 – 2 punkty
 • od 4 do 5 – 4 punkty
 • od 6 do 9 – 8 punktów
 • pow. 10 – 10 punktów (maksymalna wartość)

3. Lokalizacja

 • dolnośląskie; warmińsko-mazurskie; wielkopolskie – 5 punktów (maksymalna wartość)
 • kujawsko-pomorskie; lubuskie; opolskie; podlaskie; śląskie; zachodniopomorskie – 4 punkty
 • pomorskie; lubelskie; łódzkie; świętokrzyskie – 3 punkty
 • podkarpackie – 2 punkty
 • małopolskie; mazowieckie – 1 punkt

4. Zatrudnianie osób niepełnosprawnych

 • w firmie mikro – 5 punktów (maksymalna wartość)
 • w firmie małej – 4 punkty
 • w firmie średniej – 3 punkty

Warto o tym pamiętać…

W powyższych kryteriach można uzyskać maksymalnie 25 punktów, dochodzi do tego jeszcze 40 punktów, które uzyskuje się między innymi za zasadność wydatków i działań, poprawne wpisywanie się w cele dofinansowania czy też odpowiednią wysokość kosztów.

W naszej ocenie kluczem otrzymania dofinansowania jest dobre wpisanie się w kryteria oceny oraz dokładne przygotowanie już pierwszego wniosku, aby nie “odpaść” już podczas oceny wstępnej (formalnej). Już podczas oceny wniosku, w przypadku konieczności uzupełnienia wniosku, trzeba również pamiętać o dokładności i dotrzymaniu 14 dniowego terminu.

Bazując na naszym wieloletnim doświadczeniu doradczym, głównie w skutecznym pozyskiwaniu dofinansowań zewnętrznych (także tych z ZUS), proponujemy Państwu rzetelną współpracę
w zakresie ubiegania się o dostępne środki na poprawę BHP w swoim zakładzie. Jako FCC od lat skupiamy się na branży leśnej i drzewnej, zatem doskonale znamy specyfikę tego sektora.

W przypadku pytań jesteśmy do Państwa dyspozycji:

Dariusz Rutkowski
Forest Consulting Center Sp. z o.o.
Kształcenie Doradztwo Ekspertyzy

Ul. Dąbrowskiego 75/56
60 – 523 Poznań
Tel. 609-077-338
d.rutkowski@forestcc.pl


Film promocyjny opublikowany przez ZUS:

Źródło filmu: www.zus.pl/prewencja/

Kurs brakarski. “Wytrzymałościowe sortowanie drewna konstrukcyjnego metodą wizualną”. Październik 2019

Dodano: 01-07-2019

Uczestnicy będą mogli nauczyć się zasad sortowania tarcicy budowlanej zgodnie z obowiązującymi w Polsce normami i uzyskać uprawnienia wymagane przez systemy ZKP związane z oznaczaniem tarcicy znakiem CE.

Najbliższy kurs odbędzie się w terminie od 3 do 6 października 2019 r.
Kliknij, aby pobrać Formularz zgłoszeniowy

Zgodnie z obowiązującymi przepisami tarcica wykorzystywana w budownictwie, zwłaszcza jako materiał konstrukcyjny, powinna spełniać odpowiednie wymagania wytrzymałościowe. Jednym ze sposobów oceny przydatności drewna oraz wyznaczenia jego klasy wytrzymałości jest ocena wizualna dokonywana przez wykwalifikowanych brakarzy tarcicy konstrukcyjnej.

Uczestnicy kolejnego już “Kursu wytrzymałościowego sortowania drewna konstrukcyjnego metodą wizualną” zdobędą wiedzę i umiejętności dotyczące m.in.:

 • budowy i rozpoznawania gatunków drewna,
 • wad drewna i ich wpływu na drewno konstrukcyjne,
 • obowiązującego w Polsce prawa w zakresie wykorzystania drewna w budownictwie,
 • sortowania tarcicy konstrukcyjnej metodą wizualną zgodnie z obowiązującymi normami.

Absolwent kursu otrzyma zaświadczenie o ukończeniu szkolenia brakarskiego w zakresie wytrzymałościowego sortowania drewna konstrukcyjnego metodą wizualną. Jest to niezbędny element systemu Zakładowej Kontroli Produkcji (ZKP) związanego z certyfikatem uprawniającym do znakowania tarcicy budowlanej znakiem CE.

“Kurs brakarski drewna okrągłego” 5 – 11 października 2019 r. W cenie egzamin na III klasę brakarską.

Dodano: 01-07-2019

Wraz z portalem Drewno.pl zapraszamy do udziału w jesiennej edycji naszego szkolenia. Celem 7-dniowego kursu brakarskiego jest nabycie przez uczestniczące w nim osoby umiejętności oceny jakości surowca (drewna okrągłego) i jego klasyfikacji zgodnie ze stosowanymi normami i warunkami technicznymi. Ostatniego dnia szkolenia przeprowadzony będzie egzamin, po którym uczestnicy będą mogli uzyskać III stopień klasy brakarskiej (zgodnie z przepisami Lasów Państwowych).

Ramowy program kursu

 • informacje dotyczące budowy drewna,
 • rozpoznawanie gatunków drewna,
 • rozpoznawanie i pomiar wad drewna,
 • klasyfikacja surowca drzewnego w Polsce: Polskie Normy i warunki techniczne stosowane w obrocie surowcem drzewnym,
 • konserwacja surowca drzewnego,
 • podstawy prawne i praktyka reklamacji surowca drzewnego,
 • zasady i metody przeprowadzania szacunków brakarskich na pniu,
 • informacje związane z przerobem drewna w Polsce.

Jak dokonać zgłoszenia?

Należy wypełnić i przesłać formularz zgłoszeniowy (kliknij, aby pobrać formularz).
Kontakt z Organizatorem: Jacek Rutkowski, tel. 690-800-290, e-mail: biuro@forestcc.pl

Continue reading

“Kurs mechanika firmy leśnej”- harwester / forwarder

Dodano: 11-06-2019

Zapraszamy na kolejną edycję nowego szkolenia adresowanego do pracowników warsztatowych przedsiębiorstw leśnych. Proponujemy 3-dniowy kurs, na którym położony zostanie szczególny nacisk na zajęcia praktyczne, realizowane w sposób indywidualny w warsztacie profesjonalnej firmy leśnej, która wykonuje głównie pracę z pozyskania i zrywki drewna, przy użyciu wielooperacyjnych maszyn leśnych typu harwester i forwarder.

Praktyka warsztatowa zostanie poprzedzona modułem teoretycznym, nt. budowy maszyn i jej komponentów. Planowana jest grupa kameralna, wraz z samodzielnym wykonywaniem prac warsztatowych. Współpraca z doświadczonym mechanikiem-instruktorem, na co dzień pracującym w PUL LASTECH, który jako jeden z pierwszych firm leśnych w Polsce zakupiło profesjonalne maszyny leśne. Podczas tego kursu będziemy bazować na zielonych maszynach John Deer (seria D i E oraz G) oraz Timberjack.

Celem kursu jest omówienie oraz pokazanie na konkretnym przykładzie, najczęstszych problemów, z jakimi spotyka się mechanik obsługujący maszyny leśne w przedsiębiorstwie. Proponujemy intensywny instruktarz w doświadczonej firmie leśnej, która jako pierwsza w Polsce zakupiła harwestery i forwardery i tym sposobem zetknęła się ze wszystkimi nagminnymi przypadkami wewnętrznego serwisu maszyn.

Termin kursu: wrzesień 2019 r. (3 dni)

Miejsce: teoria: Oborniki Wlkp., praktyka: Dąbrówka Leśna k. Poznania

Cena: z wyżywieniem i zakwaterowaniem – 1.980 zł netto + 23% VAT = 2.435,4 zł brutto / os.

Formularz zgłoszeniowy:  kliknij, aby pobrać zgłoszenie

Continue reading