“Kurs mechanika firmy leśnej”- harwester / forwarder

Zapraszamy na kolejną edycję nowego szkolenia adresowanego do pracowników warsztatowych przedsiębiorstw leśnych. Proponujemy 3-dniowy kurs, na którym położony zostanie szczególny nacisk na zajęcia praktyczne, realizowane w sposób indywidualny w warsztacie profesjonalnej firmy leśnej, która wykonuje głównie pracę z pozyskania i zrywki drewna, przy użyciu wielooperacyjnych maszyn leśnych typu harwester i forwarder.

Praktyka warsztatowa zostanie poprzedzona modułem teoretycznym, nt. budowy maszyn i jej komponentów. Planowana jest grupa kameralna, wraz z samodzielnym wykonywaniem prac warsztatowych. Współpraca z doświadczonym mechanikiem-instruktorem, na co dzień pracującym w PUL LASTECH, który jako jeden z pierwszych firm leśnych w Polsce zakupiło profesjonalne maszyny leśne. Podczas tego kursu będziemy bazować na zielonych maszynach John Deer (seria D i E) oraz Timberjack.

Celem kursu jest omówienie oraz pokazanie na konkretnym przykładzie, najczęstszych problemów, z jakimi spotyka się mechanik obsługujący maszyny leśne w przedsiębiorstwie. Proponujemy intensywny instruktarz w doświadczonej firmie leśnej, która jako pierwsza w Polsce zakupiła harwestery i forwardery i tym sposobem zetknęła się ze wszystkimi nagminnymi przypadkami wewnętrznego serwisu maszyn.

Termin kursu: 25 – 27 Maja 2018 r. (2 dni)

Miejsce: teoria: Oborniki Wlkp., praktyka: Dąbrówka Leśna k. Poznania

Cena: z wyżywieniem i zakwaterowaniem – 1.980 zł netto + 23% VAT = 2.435,4 zł brutto / os.

Formularz zgłoszeniowy:  kliknij, aby pobrać zgłoszenie

Ramowy program kursu:

CZĘŚĆ TEORETYCZNA (konwersatorium)

 • Zasady BHP podczas pracy warsztatowej
 • Budowa maszyn i jej komponentów – wprowadzenie
 • Czytanie schematów hydraulicznych – analiza instrukcji
 • Budowa układu hydraulicznego
 • Okresowe przeglądy maszyn – tzw. interwały serwisowe
 • Główne zalecenia dot. obsługi maszyny, mające na celu zapobieganie uszkodzeniom
  i awariom maszyn leśnych do pozyskania i zrywki drewna

CZĘŚĆ PRAKTYCZNA (warsztat)

 • Sposób organizacji dnia pracy mechanika maszyn leśnych
 • Omówienie działania jak i budowy części i podzespołów stosowanych w maszynach leśnych typu harwester i forwarder
 • Umiejętność czytania i posługiwania się katalogiem części wymiennych do maszyn. Współpraca z serwisem i działem magazynowym / zamawianie części
 • Naprawy i regeneracje przy użyciu specjalistycznych i nietypowych narzędzi warsztatowych.
 • Zmniejszenie kosztów użytkowania i przedłużenie żywotności maszyn poprzez odpowiednie wewnętrzne (samodzielne) serwisowanie sprzętu leśnego
 • Awarie i szukanie ich przyczyn. Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów
 • Prace techniczne w układzie elektrycznym i hydraulicznym maszyny. Zasada działania
 • Wyjazd i pokaz pracy maszyn. Wykonywanie napraw w warunkach terenowych
 • Egzamin praktyczny – zdobyte umiejętności potwierdzone certyfikatem

Kurs organizowany będzie od piątku do niedzieli, teren Nadleśnictwa Oborniki Wlkp. ok. 30 km od Poznania. Ostatniego dnia szkolenia przewidziany egzamin praktyczny. Po jego pozytywnym ukończeniu absolwent otrzyma certyfikat. Organizator zapewnia w cenie zakwaterowanie i pełne wyżywienie, materiały szkoleniowe, środki ochrony BHP, ubezpieczenie NNW.

Termin kursu: 25 – 27 Maja 2018 r. (2 dni)

Miejsce: teoria: Oborniki Wlkp., praktyka: Dąbrówka Leśna k. Poznania

Cena: z wyżywieniem i zakwaterowaniem – 1.980 zł netto + 23% VAT = 2.435,4 zł brutto / os.

Formularz zgłoszeniowy:  kliknij, aby pobrać zgłoszenie

Wszystkich zainteresowanych “Kursem mechanika firmy leśnej” zachęcamy do kontaktu, tel. 690-800-290 (Jacek Rutkowski) lub e-mail: j.rutkowski@forestcc.pl

——

Cyt. Śp. dr Józef Grodecki: „Aby nadążyć za potrzebami gospodarki, związanej z surowcem drzewnym, który jest postawą egzystencji licznych firm, podstawą zatrudnienia kilkuset tysięcy ludzi w kraju, trzeba dzisiaj dostarczać ogromne ilości surowca drzewnego, w określonym rytmie i wysokich standardach. Nie da się tego uzyskać bez odpowiedniego zaplecza technicznego, ale przede wszystkim osobowego. Współczesna technika leśna jest na bardzo wysokim poziomie komplikacji. Maszyny, gdzie robotyka jest zaawansowana i porównywana do poziomu maszyn wojskowych. Potrzebni są ludzie, którzy będą potrafili w odpowiedni sposób tymi maszynami operować jak i je serwisować. (…) Ci, którzy wykonują prace w lesie muszą być wysoce wykwalifikowanymi specjalistami. Zarówno począwszy od robotników leśnych – pilarzy, a skończywszy na operatorach wielooperacyjnych maszyn leśnych czy mechanikach.”

Obsługa warsztatowa maszyn i wewnętrzny serwis to zaraz po kosztach zatrudnienia i zobowiązaniach leasingowych trzecie, największe stałe obciążenie finansowe w przedsiębiorstwie leśnym. Nie sztuką jest za każdym razem dzwonić po serwis… A nawet do współpracy z nim należy być odpowiednio przygotowanym. Warto zatem się doszkolić, aby nie tylko szukać oszczędności, ale przede wszystkim zapewnić sprawność i przedłużyć żywotność swoich cennych maszyn. Zachęcamy!

Foto: lovely photograpy-MW